Rok artystyczny 2014/2015


Dni NiskaNa stadionie MKS „Sokół” w Nisku, w dniach 29 - 30 sierpnia 2015 r. odbyły się Dni Niska „Święto Chleba 2015”. Pierwszego dnia, na niżańskiej scenie, wystąpił dziecięcy chór z Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, który zadebiutował w plenerze. W programie artystycznym „Piosenka jest dobra na wszystko” nasze dzieci zaśpiewały trzy utwory wokalne pt. „Do, re, mi, fa, sol”, „Mała leśna wróżka” i „Szukam przyjaciela”. Partie solowe w poszczególnych utworach wykonały Zuzanna Paleń, Natalia Cagara i Aleksandra Marchut. Na wakacjach w KDK „ARKA” przez tydzień odbywały się warsztaty wokalne, prowadzone przez panią Katarzynę Rokoszyńską. Wykonanie wokalne dzieci wzbudziło bardzo duży aplauz wśród publiczności.
Świeto ChlebaDrugi dzień obchodów „Święta Chleba” rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium św. Józefa. Następnie włodarze Gminy i Miasta Nisko wraz z zaproszonymi gośćmi z kraju i zaprzyjaźnionych państw oraz mieszkańcy Niska przeszli w uroczystym pochodzie na stadion miejski. Dziewczęta z Zespołu „Racławice”, w strojach szlacheckich, dostojnie niosły chleb - symbol pracy rolników, pożywienia i łączności z religią i wiarą. Po przywitaniu gości przez Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Juliana Ozimka i oficjalnym otwarciu imprezy, na scenie program taneczno - wokalny zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”. Koncert rozpoczął się dostojnym polonezem i zamaszystym mazurem. Następnie taniec narodowy krakowiak zatańczyły dzieci. Dominika Sieczka z grupy wokalnej działającej przy KDK „ARKA” zaśpiewała „Pięknie żyć” i „Jeszcze się tam żagiel bieli”. Koncert zakończył się widowiskiem „Wesele wiosny i czas na stokrotki”.
W tym roku po raz pierwszy Katolicki Dom Kultury „ARKA” zorganizował stoisko wystawowe, w którym zaprezentowano formy działalności instytucji, tj. Dziecięcy Chór, Grupa Wokalna, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” - fotosy i zdjęcia z ostatniego wyjazdu na Festiwal do Grecji, Koło Garncarskie - wyroby z gliny i pod czujnym okiem pana Adama Żelazko, garncarza z Łążka Garnarskiego można było zrobić samodzielnie naczynia. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a wyeksponowane elementy ludowe wzbudzały ciekawość.


Powiatowe Dożynki w JeżowemW niedzielę, 23 sierpnia 2015 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” na zaproszenie Starosty powiatu niżańskiego Roberta Bednarza brał udział w dożynkach powiatowych, które odbyły się na obiektach Klubu Sportowego „Sparta” w Jeżowem. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Mszą świętą dziękczynną za zebrane plony, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy domów kultury działających na terenie powiatu niżańskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych i wielu zaproszonych gości oraz mieszkańców. Zespół „Racławice” zaprezentował przy licznie zebranych uczestnikach dożynek koncert folklorystyczno - widowiskowy. W pierwszej części młodzież z najstarszej grupy Zespołu zatańczyła suitę pieśni i tańców z regionu rzeszowskiego, młodsza grupa zaprezentowała tańce z regionu lubelskiego, sąsiadującego od północy z naszym regionem lasowiackim, na zakończenie tej części najmłodsze dzieci Zespołu wystąpiły w zabawach „Na Krakowskim Rynku”. Druga część koncertu, to inspirowane muzyką, sięgającą do korzeni polskiego folkloru widowisko „Wesele Wiosny i Czas na stokrotki”. Tematyką przewodnią jest przyroda budząca się do życia. Z grupy wokalnej wystąpiła Dominika Sieczka z piosenką „Pięknie żyć”. Miłym akcentem było podziękowanie Pana Starosty dla dyrektorów domów kultury z Powiatu Niżańskiego. Cieszy nas przyznanie nagrody dla dyrektora Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach dr Ewie Sęk.


W Racławicach, od lat, bardzo dobrze układa się współpraca pomiędzy Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Racławice i Towarzystwem Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Tym razem wspólnie zorganizowano czas wakacyjny dla dzieci. Stowarzyszenie organizowało półkolonie „UCZYĆ BAWIĄC”, a Katolicki Dom Kultury „ARKA” w Racławicach zaprosił dzieci na warsztaty.
Jak to z gliny garnki lepimyDzieci uczestniczące, w ramach półkolonii w szkole w Racławicach, gościły również przez dwa dni w KDK „ARKA”. W piątek, 7 sierpnia br. były na zajęciach z garncarstwa pt. „Jak to z gliny garnki lepimy”, prowadzonych przez panią Agnieszkę Rup. Dzieci pracowały na kole garncarskim, tocząc miseczki, talerzyki i dzbanuszki. Zajęcia z gliną bardzo dzieciom się podobały i każde z nich wzięło swoje wyroby do domu.
Wakacyjne przygody małego odkrywcyDrugie spotkanie w „ARCE” odbyło się 11 sierpnia 2015 r. i było poświęcone na „Wakacyjne przygody małego odkrywcy”. Młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, tj. Dagmara Czarnota, Adrianna Skoczylas, Olga Wiśniowska i Wojciech Garbacz pomagała dzieciom w przeprowadzeniu ciekawych eksperymentów. Wspólnie obserwowali działanie sił spójności i przylegania, które występują pomiędzy olejem, wodą i denaturatem, badali ciśnienie hydrostatyczne i aerostatyczne za pomocą słoika i plasterka cytryny z zapałkami. Mali odkrywcy poznali napięcie powierzchniowe, siłę odrzutu i ciśnienie turgorowe przy użyciu przedmiotów codziennego użytku i wykorzystywanych w kuchni. Sami skonstruowali prysznic biwakowy, „Lampę Lavę” oraz rakietę. Na zakończenie zajęć odbył się konkurs na najdłuższy lot rakiet. Dzieci swoje modele zabrały na pamiątkę do domu. Doświadczenia przygotowała i wyjaśniała pani Anna Dybka.
Dyrektor dr Ewa Sęk i kadra KDK „ARKA” kierują słowa podziękowania dla pani Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Racławice Edyty Tofilskiej i pani Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Racławicach Monice Bielak za miłą i twórczą współpracę.


Zespół na festiwalu w GrecjiZespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach, w dniach 27 czerwca - 3 lipca 2015 r. przebywał na Międzynarodowym Festiwalu folklor, chór, orkiestra pn. „Tańcząc wokół Toroneos” w Neos Marmaras. Wyjazd Zespół tradycyjnie rozpoczął od Mszy Świętej, sprawowanej w kościele parafialnym. Ksiądz proboszcz Jan Kądziołka udzielił błogosławieństwa na podróż do Grecji. Trasa prowadziła przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, aż do Grecji, a dokładnie na Półwysep Chalcydycki. Miasteczko Neos Marmaras położone jest na zielonych wzgórzach półwyspu Sithonia, nad brzegiem morza, pomiędzy dwoma wzniesieniami: Itamos i Tragoudeli. Na festiwalu Polskę reprezentowały dwa zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Lesiaki” z Raniżowa i Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”. Wraz z innymi zespołami z Serbii, Bułgarii i Grecji oba zespoły wzięły udział w uroczystej paradzie ulicami miasteczka, a następnie uczestniczyły w gali otwarcia festiwalu. Miłym akcentem było wysłuchanie naszego Hymnu Narodowego. Na scenie, ustawionej w pięknej scenerii, Zespół „Racławice” zaprezentował przed licznie zgromadzoną publicznością trzy tańce: suitę pieśni i tańców lubelskich w strojach regionalnych oraz poloneza i mazura w strojach kontuszowych. Nasze narodowe stroje wzbudzały duże zainteresowanie i podziw, a dynamika tańców została nagrodzona dużym aplauzem.
Podczas pobytu dzieci i młodzież korzystały z królestwa przyrody, błękitnego morza, pięknych piaszczystych plaż, które wraz ze skalistymi brzegami tworzą niezapomniane widoki. Młodzi tancerze uczestniczyli w rejsie po zatoce Termajskiej, podziwiając niezamieszkane wyspy wraz z ich fauną i florą.
W drodze powrotnej Zespół zatrzymał się w Salonikach, w drugim, co do wielkości mieście Grecji. Zapoznał się z historią miasta, zwiedzając Muzeum Kultury Bizantyńskiej w Białej Wieży. Z tarasu widokowego podziwiał piękną panoramę miasta i port. Spacer ulicami miasta pozwolił na dotarcie przed pomnik Aleksandra Wielkiego, dosiadającego Bucefała oraz ruin pałacu, połączonych z łukiem triumfalnym zwanym Kamara i Rotundą - najstarszą, istniejącą budowlą w Salonikach z czasów cesarza Galeriusza.
Korzystając z dziewięciogodzinnej przerwy w podróży tancerze z „Racławic” zwiedzili Belgrad, stolicę Serbii. Zapoznali się z historią miasta, zobaczyli charakterystyczne budynki, tj. Stary Pałac - budynek rady miejskiej, dwór królewski, budynek Parlamentu Serbii, rektorat Uniwersytetu Belgradzkiego i dostojne XIX-wieczne rezydencje przy deptaku Księcia Michała. Podziwiali piękną panoramę na ujściu Sawy do Dunaju ze wzgórza Kalemegdan, na którym są m.in. górna i dolna twierdza, wieża zegarowa, jeden z symboli Belgradu - ogromny Pomnik Posłańca Zwycięstwa.
Uczestnicy wyjazdu powrócili do Racławic 5 czerwca bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń, opaleni greckim słońcem, a także dumni z reprezentowania polskiego dziedzictwa narodowego, jakim jest m.in. folklor oraz rozsławiania małej miejscowości Racławice z Gminy i Miasta Nisko na europejskiej arenie.


Zakończenie Roku Artystycznego 2014/201522 czerwca 2015 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” w Racławicach odbyła się uroczystość zakończenia Roku Artystycznego 2014/2015. Dzieci i młodzież w odświętnych strojach spotkały się na Sali baletowej, by w obecności rodziców odebrać Dyplomy Uznania za szczególny wkład pracy w rozwój Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, za udział w licznych koncertach, popularyzujących folklor i kulturę polską. Dyplomy otrzymały również dzieci, które w tym roku uczestniczyły w zajęciach koła garncarskiego i chórze dziecięcym. Kadra KDK „ARKA” w składzie Jolanta Warchoł, Karolina Kotwica, Alicja Szewczyk, Katarzyna Rokoszyńska, Agnieszka Rup, Anna Dybka, Janusz Kutyła złożyła życzenia satysfakcji i wielu sukcesów, wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Pani Jolanta Warchoł w imieniu pani dyrektor dr Ewy Sęk pożegnała Katarzynę Walicką i Kamila Witkowskiego, którzy wyrośli w Zespole, tańcząc przez 11 lat. Koordynator Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” pani Alicja Szewczyk podziękowała rodzicom za zaangażowanie w życie i działalność Zespołu oraz pomoc przy organizacji różnych koncertów, występów i Festiwalu EUTRAPELIA.


Powitanie lataNa zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Jarocinie reprezentacyjna grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA”w Racławicach wystąpiła z suitą pieśni i tańców rzeszowskich na festynie pt. „Powitanie lata” w dniu 21 czerwca 2015 r. Żywe przyśpiewki i skoczne tańce regionu rzeszowskiego, zatańczone w blasku księżyca, wzbudziły podziw zebranych uczestników festynu. Następnie grupa w strojach rzeszowskich brała udział w obrzędzie sobótkowym, polegającym na wskrzeszeniu ognia, by dziewczęta mogły puścić wianki z nurtem wody.


Święcenia KapłańskieDelegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach, dnia 19 czerwca 2015r. udała się do Sandomierza, by uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej. Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz w dniu Jubileuszu 30 - lecia swoich Święceń Kapłańskich udzielił Sakramentu Kapłaństwa czterem neoprezbiterom. Pasterz Diecezji życzył, aby nie spuszczali wzroku z Chrystusa, a wówczas będą się cieszyć swoim kapłaństwem.
Młodzież z Zespołu, otaczając modlitwą Czcigodnego Jubilata, złożyła życzenia i wręczyła bukiet róż.


Wiklina 2015W niedzielne popołudnie, 14 czerwca 2015 r., w słonecznych promieniach słońca, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” swoim koncertem uświetnił uroczystości, organizowane w ramach projektu „Wiklina 2015” w Rudniku nad Sanem. Na scenie, usytuowanej w rynku, młodzi tancerze zaprezentowali bogaty program folklorystyczny, który wpasował się w założenia organizatorów, stawiających na wartości rodzinne, przygotowując wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano tańce regionalne i narodowe, a w drugiej inscenizacje taneczne z brawurowo wykonanym widowiskiem „Wesele wiosny” i „Czas na stokrotki”, kończący półtoragodzinnego koncert. Pomiędzy układami tanecznymi w wykonaniu Zespołu prezentowały się solistki grupy wokalnej, działającej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” w Racławicach. Dominika Sieczka zaśpiewała: „Po tamtej stronie marzeń”, „Tylko mnie poproś do tańca” i „Wracam do domu”, a Kamila Domagała „Pięknie żyć”.
Na zakończenie pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem Krystyna Wójcik podziękowała na scenie dzieciom i młodzieży za piękny koncert i różnorodność układów tanecznych oraz na ręce pani Agnieszki Rup złożyła życzenia, podziękowania za współpracę i przekazała pozdrowienia dla Dyrektora KDK „ARKA” dr Ewie Sęk.


Baw się razem z nami7 czerwca 2015 r., na zaproszenie Józefa Sroki Dyrektora Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” gościnnie wystąpił z programem widowiska tanecznego, opartego na motywach tradycyjnej muzyki ludowej pt. „Wesele wiosny” i „Czas na stokrotki” na integracyjnej imprezie plenerowej „Baw się razem z nami”. Barwne kostiumy „traw” i malutkich „motylków” przy słonecznej pogodzie stworzyły „piękną łąkę” pomiędzy blokami. Występ zespołu został bardzo dobrze przyjęty. Publiczność z zachwytem oklaskiwała zarówno starszych i młodszych tancerzy.


Koncert w Ostrowcu ŚwiętokrzyskimW niedzielę, 31 maja 2015 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, ulicami miasta przeszedł kolorowy pochód w ramach akcji „Marsz dla życia i rodziny”. Uczestnicy demonstrowali swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości oraz dla znaczenia rodziny we współczesnym świecie. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” został zaproszony z koncertem przez Ks. Pawła Anioła. Licznej publiczności dzieci i młodzież z „Racławic” przedstawiły bogaty, w różne formy taneczne program, m.in. tańce regionalne, narodowe i inscenizacje. Prezentacja kultury polskiej poprzez taniec i śpiew, została pozytywnie przyjęta, wzbudziła podziw i młodzi tancerze otrzymywali gromkie brawa. Gospodarze podziękowali za przyłączenie się do ich inicjatywy i za barwny koncert.


Występ chóruDnia 31 maja 2015 r. w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w Kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach, miał miejsce premierowy występ Dziecięcego Chóru, który działa przy Katolickim Domu Kultury „ARKA” w Racławicach. Chór powstał w kwietniu br., dzięki dotacji pozyskanej z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Systematycznie w zajęciach uczestniczy siedemnaścioro dzieci. Nauki śpiewu i prowadzenia chóru podjęły się S. Elżbieta Maciejko i S. Katarzyna Maciejko. Dzieci przy akompaniamencie gitary, wykonując piosenki, ubogaciły przebieg Mszy Świętej. Mali chórzyści, dziecięcym entuzjazmem i wielką radością, ujęły zgromadzonych wiernych i zostały nagrodzone dużym aplauzem.
Koncert odbył się w ramach projektu „Organizacja i prowadzenie Chóru dla Dzieci”, dofinansowanego z dotacji przyznanej ze środków konkursu „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”, który realizowany jest w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych Umowa dofinansowania Inicjatywy, realizowanej w ramach projektu pt. „Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”, który dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. strona [6] z [9] Umowa nr: FIO/2015/AAO_PIL/45 Operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszanie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskie”.


Jarmark Opatowski 2015Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” został zaproszony na „Jarmark Opatowski” przez dyrektora Opatowskiego Ośrodka Kultury Andrzeja Klimonta w dniu 30 maja. Impreza jest co roku organizowana pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Opatów Andrzeja Chanieckiego. Na scenie amfiteatru prezentowały się różne zespoły, występowali soliści i młodzież z opatowskich szkół. Zespół „Racławice” zatańczył brawurowo koncert, w którym zaprezentował folklor polski, w bogatych kostiumach ludowych i inscenizacje „Wesele Wiosny” i „Czas na stokrotki” oraz „Owieczki” w wykonaniu najmłodszych trzy - cztero letnich tancerzy, którzy spotkali się ciepłym przyjęciem i zostali nagrodzeni mocnym aplauzem. W koncercie również zaśpiewały wokalistki Dominika Sieczka i Kamila Domagała z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach. Na zakończenie koncertu Pan Burmistrz pogratulował Zespołowi pięknego wykonania, a Kadrze obfitych owoców pracy i życzył wytrwałości w dalszej działalności. Pan Andrzej Klimont na ręce Kadry KDK „ARKA” przekazał podziękowania i gorące pozdrowienia dla Pani Dyrektor dr Ewy Sęk.


Uroczystości odpustowe w Racławicach8 maja przypada uroczystość Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. W parafii Racławice, tradycyjnie w tym dniu, odbywa się Odpust. Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z KDK „ARKA” z panią Jolantą Warchoł uczestniczyła we Mszy Świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem Ks. Tomasza Lisa z Sandomierza. W homilii Ks. Tomasz przybliżył postać Świętego Stanisława Biskupa krakowskiego, który był gorliwym duszpasterzem i zginął z ręki króla Bolesława Śmiałego ponad 1000 lat temu. Święty Stanisław stawał w obronie zasad, którymi żył, ale też sprzeciwił się królowi, któremu powiedział „Królu - twoje życie i zachowanie nie jest zgodne z Ewangelią”. Umiał stać na straży porządku moralnego i był wierny Chrystusowi. Dziś trudno człowiekowi żyć według Ewangelii, gdyż wygoda życia oddala nas od Chrystusa. Szczęście człowiekowi może przynieść tylko wierność Chrystusowi. Człowiek, jeśli nauczy się kochać Boga, będzie wierny Ewangelii.
Po Mszy Świętej wszyscy przeszli w procesji wokół kościoła. Liczna delegacja Zespołu „Racławice” wyróżniała się w tradycyjnych strojach ludowych, m.in. krakowskich, rzeszowskich, lubelskich i szlacheckich. Proboszcz Ks. Jan Kądziołka podziękował dzieciom i młodzieży za obecność podczas uroczystości odpustowych. Wyraził zadowolenie, że w parafii od 30 lat działa Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, który kultywuje tradycje i wychowuje młode pokolenie w duchu patriotycznym i chrześcijańskim.


224. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 MajaObchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Nisku rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium św. Józefa, w intencji Ojczyzny, z udziałem władz powiatowych i gminnych, służb mundurowych, Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko, delegacji Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z KDK „ARKA„, Harcerzy i Pocztów Sztandarowych. Proboszcz parafii Ks. Franciszek Grela w homilii przypomniał, że 224 lata temu Sejm uchwalił Ustawę Rządową, która zapisała się w historii jako Konstytucja 3 Maja, nawiązał do historii kultury chrześcijańskiej i święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Po Mszy św. wszyscy przemaszerowali na Plac Wolności, by uczestniczyć w podniesieniu flagi RP na maszt, wysłuchać Apelu Pamięci oraz wystąpień Burmistrza Gminy i Miasta Nisko i Starosty Powiatu Niżańskiego. Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności.


25 kwietnia 2015 r., w sobotę wieczorem, delegacja z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej z Pocztem Sztandarowym brała udział w uroczystym powitaniu symboli Światowych Dni Młodzieży w dekanacie Stalowa Wola - Południe, w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Po powitaniu wszystkich przybyłych na uroczystości, rozpoczął się program słowno - muzyczny, wprowadzający w modlitewny nastrój, po którym poszczególne delegacje i wszyscy zgromadzeni ucałowali Krzyż i Ikonę Matki Bożej. Następnie wszyscy w procesji przeszli do Kościoła, by uczestniczyć we Mszy Świętej koncelebrowanej, pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Kidy, proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. W homilii Ks. Artur przybliżył historię prostego Krzyża i Ikony Matki Bożej - symboli, podarowanych młodym przez papieża Świętego Jana Pawła II. Ojciec Święty, wręczając symbole pragnął, aby młodzież, patrząc na Krzyż, nie zapomniała, że może On być źródłem błogosławieństw i oparciem w trudnych chwilach życia. Chciał, aby z wiarą i nadzieją patrzyli w przyszłość, pokładając ufność w Krzyżu Chrystusa, który jest najbardziej czytelnym znakiem Jego miłości do człowieka. Na zakończenie Ks. Jan Folcik, kustosz Sanktuarium podziękował zgromadzonym za obecność i modlitwę.


Taneczny krąg 2015Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, reprezentowany przez dwie grupy pojechał do Przeworska na Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „XXIX Taneczny Krąg” w dniu 26 kwietnia 2015 r. Zespoły, które przyjechały z województw małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego, przeszły w korowodzie ulicami Przeworska. Następnie w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął się przegląd tańców, zaprezentowanych przez tancerzy różnych zespołów.
Młodsza grupa ZPiT „Racławice” zatańczyła suitę pieśni, zabaw i tańców lubelskich, a grupa młodzieżowa kujawiaka z oberkiem, za które obie grupy otrzymały wyróżnienie.
Organizatorami tego przeglądu było Centrum Kulturalne w Przeworsku i Miejski Ośrodek Kultury, natomiast Patronat Honorowy sprawował Marszałek Województwa Podkarpackiego i Burmistrz Przeworska. Na uwagę zasługuje bardzo dobra organizacja i miła atmosfera, która udzieliła się wszystkim uczestnikom.


Pierwsze krokiDwie grupy Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w niedzielę, tj. 19 kwietnia 2015 r. wyjechały do Głogowa Małopolskiego na IX Wojewódzki Przegląd Form Tanecznych „Pierwsze Kroki - Taniec Ludowy”. Młodsza grupa zaprezentowała suitę pieśni, zabaw i tańców lubelskich w strojach krzczonowskich. Młodzież wyróżniała się wysokim poziomem technicznym i estetycznym spośród 12 zespołów występujących w II kategorii wiekowej jury przyznało III miejsce. Najstarsza grupa Zespołu wystąpiła w III kategorii wiekowej prezentując tańce narodowe kujawiak z oberkiem w oryginalnych strojach łowickich. W tej kategorii zmagało się 11 Zespołów Pieśni i Tańca, nasza młodzież wytańczyła wyróżnienie.
Przewodniczący jury podkreślił bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny i zaangażowanie choreografów oraz kierowników artystycznych, którzy swoją twórczą pracą popularyzują tańce ludowe wśród dzieci i młodzieży oraz rozbudzają wrażliwość estetyczną poprzez bezpośredni kontakt z tańcem i muzyką.


Grupa samopomocowa „Działamy RAZEM dla Dzieci” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach otrzymała dofinansowanie projektu pt. „Organizacja i prowadzenie Chóru dla dzieci”. Projekt ten dofinansowany jest z dotacji przyznanej ze środków konkursu: Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”, który jest realizowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych Operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”. Inicjatywa ta będzie realizowana w Katolickim Domu Kultury „ARKA” w Racławicach, jej celem jest wychowywanie dzieci poprzez sztukę. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 5 - 12 lat do „ARKI” na zajęcia naszego Chóru.
prom


Modlitwa za Ojczyznę10 kwietnia 2015 r. w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku, odbyła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, połączona z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku przypada 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 5. rocznica katastrofy smoleńskiej. Ksiądz proboszcz Franciszek Grela powitał władze powiatu na czele ze Starostą Robertem Bednarzem, przedstawicieli Urzędu Gminy i Miasta Nisko oraz delegację Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w narodowych strojach szlacheckich z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Gościem zaproszonym na uroczystości był dr Grzegorz Frydrych z KUL w Lublinie, z wykładem o patriotyzmie. Podkreślił, że obecność na Mszy Świętej, to świadectwo patriotyzmu. Chrystus z miłości do człowieka umarł na krzyżu, natomiast oficerowie zamordowani w Katyniu, żołnierze wyklęci oraz elita Polski, z Prezydentem Lechem Kaczyńskim oddali życie za Ojczyznę. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przed tablicą katyńską i odmówiono modlitwę za wszystkich poległych.


Wielki CzwartekW pierwszy dzień, rozpoczynający Triduum Paschalne, delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Katolickiego Domu Kultury „ARKA”, udała się do Sandomierza, by uczestniczyć we Mszy Krzyżma Świętego. W Katedrze Sandomierskiej przed południem podczas Liturgii, sprawowanej przez Ordynariusza Diecezji Ks. Bp. Krzysztofa Nitkiewicza, zgromadzili się licznie księża z całej diecezji wraz ze służbą liturgiczną oraz wierni. W czasie tej Mszy Świętej Biskup pobłogosławił oleje chorych, katechumenów oraz poświęcił krzyżmo. W homilii Ks. Biskup podkreślił, że ta Msza Św. jest najbardziej kapłańska ze wszystkich Liturgii. Gromadzimy się, aby dziękować za sakrament kapłaństwa, który w sposób szczególny upodabnia nas do Chrystusa. Słowa Ewangelii przenoszą nas do Nazaretu, gdzie Pan Jezus czyta i wyjaśnia Pismo Święte. Ewangelizacja współczesnego świata wymaga nowych metod komunikacji tak, by Słowo Boże pozostało słowem Boga, a wierni, by Je zachowywali. Wyraził radość z obecności młodych ludzi, nazywając ich nadzieją sandomierskiego kościoła.
W imieniu Pani Dyrektor KDK „ARKA” dr Ewy Sęk i całej społeczności Zespołu dzieci i młodzież złożyły Biskupom Sandomierskim życzenia świąteczne.


Patriotycznie w Racławicach

Patriotycznie w RacławicachW sobotę, 28 marca 2015 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice„ z KDK „ARKA” brała udział w uroczystościach rocznicowych, upamiętniających bitwę w czasie potopu szwedzkiego oraz śmierć wielkiego hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego, który zmarł 16 lutego 1665. w Sokółce. 28 marca 1656 r. pod Niskiem rozegrała się bitwa wojsk regimentarza koronnego Stefana Czarnieckiego z armią Karola X Gustawa.
Na uroczystości zorganizowane po raz czwarty przez Towarzystwo Ziemi Niżańskiej przybyła również delegacja młodzieży wraz z dyrektorem Jerzym Stelmachem Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. Młodzież z Zespołu „Racławice” przybyła na uroczystości w narodowych strojach szlacheckich, co jak podkreślił pan Mieczysław Barnat podniosło i podkreśliło atmosferę patriotyczną. Wszystkich zebranych przy krzyżu i mogile chłopskich partyzantów powitał Prezes Towarzystwa Stanisław Gawryś, następnie głos zabrał Mieczysław Barnat, który przedstawił sylwetkę Stefana Czarnieckiego, jako „Żelaznego żołnierza, obywatela i polityka”. Powiedział także, że na uroczystości, które odbywały się w strugach deszczu przybyli najwierniejsi z wiernych szczególne podziękowania skierował do młodzieży.
Na zakończenie uroczystości złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze. Indywidualnie, w chwili zadumy, oddano cześć bohaterowi narodowemu i poległym piechurom chłopskim, którzy osłaniali odwrót konnicy hetmana.


Weekendowe sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”

Złty Gryf 2015W dniach 21 i 22 marca Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach wyjeżdżał do Dębicy, by uczestniczyć w VII Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf”. Pierwszego dnia grupa dziewcząt zaprezentowała charakterystyczny taniec „Stonoga”. Układ został zauważony i doceniony przez jury. Spośród 22 zespołów, biorących udział, nasz Zespół otrzymał wyróżnienie. W drugim dniu Przeglądu, najstarsza grupa Zespołu po raz trzeci brała udział, tańcząc kolejny układ, wybrany z bogatego repertuaru tanecznego. W poprzednich edycjach, tancerze „Racławic”, prezentowali tańce narodowe kujawiak z oberkiem oraz polonez i mazur, zdobywając II miejsca. W tym roku zatańczyli suitę pieśni i tańców rzeszowskich. Jury, spośród 9 prezentacji naszemu Zespołowi poznało „Brązowy Gryf”. Członkowie komisji docenili estetykę kostiumów, dobór tańców z danego regionu i technikę młodych tancerzy. Przewodniczący jury złożył gratulacje wszystkim uczestnikom i choreografom za kultywowanie tradycji i tańca ludowego oraz pielęgnowanie folkloru polskiego. Organizatorem i fundatorem nagród był Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, który zorganizował Przegląd pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Dębica.


Garniec 2015Najstarsza grupa Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” w piątek, 20 marca 2015 r. wyjechała do Łańcuta na VI Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tańca Ludowego „Garniec”.
Już po raz szósty Miejski Dom Kultury w Łańcucie gościł wiele znanych i mniej znanych Zespołów z całego województwa podkarpackiego. Prezentacje przedstawiane były w trzech kategoriach wiekowych. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” po raz trzeci brał udział w tym Przeglądzie. W ubiegłym roku grupa druga wytańczyła II miejsce w kategorii (7-12 lat), a grupa czwarta zajęła III miejsce. W tym roku grupa reprezentacyjna Zespołu wykonała suitę pieśni i tańców rzeszowskich, zajmując II miejsce spośród 11 zespołów, biorących udział w tej kategorii wiekowej (l2-18 lat)
Przewodniczący jury Marcin Zych podkreślił bardzo wysoki poziom prezentowanych układów i zaangażowanie tak wielu środowisk w kultywowanie polskiego folkloru.


Jubileusz 26lecia sakry Biskupiej5 marca 2015 r. Ksiądz Biskup Edward Frankowski obchodził 26. rocznicę przyjęcia Sakry Biskupiej. Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” z panią dyrektor dr Ewą Sęk udała się do Sandomierza - serca Diecezji. Młodzież życzyła, aby Bóg w Trójcy Jedyny obdarzał Księdza Biskupa zdrowiem, potrzebnymi łaskami, błogosławił i nieustannie wspierał w prowadzeniu Owczarni Chrystusowej ku Bogu. Ksiądz Biskup przyjął ze wzruszeniem życzenia, laurkę podpisaną przez członków Zespołu „Racławice”, bukiet róż i pobłogosławił całej społeczności „ARKI”.


X Przegląd Zespołów Tańca SportowegoGrupa dziewcząt z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentowała taniec charakterystyczny pt. „Stonoga” w choreografii dr Ewy Sęk, podczas X Przeglądu Zespołów Tańca Sportowego „Zapasy Taneczne 2015”. Gratulujemy dziewczętom bardzo dobrego wykonania artystycznego tańca, który wymaga dużych umiejętności i precyzji tanecznej. Grupę do występu przygotowała Jolanta Warchoł - instruktor i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Na przegląd 20 lutego 2015 r. do Niska przyjechało 22 zespoły, które zaprezentowały swoje programy w czterech kategoriach: cheerlederki, gimnastyka artystyczna, mażoretki i show dance. Organizatorem Przeglądu pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Nisko jest Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.


logo
Katolicki Dom Kultury "ARKA" im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach nawiązał współpracę z firmą SLOVRUR sp.z o.o z siedzibą w Stalowej Woli.
http://www.slovrur.pl/


Misterium Bożego Narodzenia w RacłaiwcachW kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach 25 stycznia 2015 r. zostało przedstawione Misterium Bożego Narodzenia. Przedstawienie przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Dzieci i młodzież z zaangażowaniem wcieliły się w przydzielone role Maryi, Józefa, aniołów, ludu, mikrusów, Trzech Króli i polskiej rodziny, gromadzącej się tradycyjnie przy wigilijnym stole. Zespół w swoim repertuarze ma bardzo oryginalne opracowanie Jasełek. W programie można usłyszeć tradycyjne kolędy i pastorałki oraz treści o wymowie patriotycznej, chrześcijańskiej, wyraźnie zaznaczając kulturowość naszego Narodu. Na zakończenie pani Alicja Szewczyk w imieniu pani dyrektor KDK „ARKA” dr Ewy Sęk podziękowała licznie przybyłym parafianom i rodzicom dzieci z Zespołu „Racławice” za ciepłe przyjęcie i wspólne przeżywanie narodzin Jezusa i życzyła, by w naszej codzienności Chrystus rodził się w sercu każdego człowieka. Ksiądz proboszcz przekazał słowa wdzięczności dla pani dyrektor, kadry, dzieci, młodzieży i ich rodziców za zaangażowanie, twórczość artystyczną wyrażaną poprzez taniec i śpiew, podkreślając nieocenioną rolę rodziców w kształtowanie młodego pokolenia Polaków. Cała społeczność Zespołu wraz z rodzinami uczestniczyła we Mszy Świętej.


Prośba o przekazanie 1%Szanowni Państwo,
zwracamy się z wielką prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 1% swojego podatku przekazali Państwo na Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Katolicki Dom Kultury „ARKA” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach prowadzi szerokie działania na rzecz wychowania dzieci i młodzieży w kulturze polskiej. Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli wybiorą Państwo Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Organizację Pożytku Publicznego, zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS - 00000 64505, aby przekazać 1 % swego podatku. Towarzystwo Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” ma status Organizacji Pożytku Publicznego, oznacza to, że zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, każdy z Państwa może zadecydować do dnia 31 kwietnia 2015 roku o przekazaniu 1% swojego podatku dochodowego za rok 2014 na wsparcie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”.


Przegląd kolędW dniu 17 stycznia 2015 r. roku odbył się XXII Niżański Przegląd Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś...”, organizowany przez Niżańską Wspólnotę Ruchu Światło - Życie. Na scenie Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” zaprezentowało się ponad 150 uczestników. Wśród nich, w dwóch kategoriach wiekowych, wystąpiły dzieci i młodzież z grupy wokalnej, działającej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Zuzanna Paleń zaśpiewała pastorałkę „Pastuszek bosy” i kolędę „Przybieżeli do Betlejem”, Anita Rokoszyńska wykonała nastrojową pastorałkę „Lulaj Go Matko, lulaj”, Laura Warchoł wykazała się dużym kunsztem artystycznym, śpiewając z własnym akompaniamentem kolędę „Jezus malusieńki”, Natalia Cagara ujęła publiczność rock and rollowym wykonaniem pastorałki „Kolędnicy, wędrownicy” i Dominika Sieczka zaśpiewała dwa utwory „Uciekali” i „Śpij Jezu, śpij” . Na co dzień wokalistki pracują z panią Katarzyną Rokoszyńką. Wszystkie zaprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny i wyróżniały się ciekawym doborem repertuaru. Laureatką w grupie powyżej 12 lat została Dominika Sieczka, która sięgnęła po bardzo oryginalny i trudny tekst pastorałki z musicalu „Metro”, pt. „Uciekali” i w nagrodę otrzymała statuetkę. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
W niedzielę, 18 stycznia, na zakończenie Niżańskiego Spotkania z Kolędą, w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku zaprezentowali się laureaci. Przegląd zakończyła Msza Święta, sprawowana w intencji uczestników i sponsorów. Bardzo cieszymy się z osiągnięć naszych wokalistek, gratulujemy udziału w przeglądzie i życzymy kolejnych sukcesów.


Spotkanie Opłatkowe w KDK W sobotni zimowy wieczór, 27 grudnia 2014 r., tradycyjnie, jak co roku, miało miejsce uroczyste Spotkanie Opłatkowe w Sali Kameralnej Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach. Jest to wyjątkowy wieczór, przeżywany w rodzinnym gronie Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Rodzinę tę tworzą aktualni tancerze, tj. ok. 100 dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 19 lat, ich rodzice, a także absolwenci, którzy w okresie Świat Bożego Narodzenia wracają w rodzinne strony. Spotkanie rozpoczęło się od występu artystycznego Misterium Bożego Narodzenia, który jest przedłużeniem wydarzenia z Wieczoru Wigilijnego. W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy Słowa Bożego, a proboszcz ksiądz Jan Kądziołka pobłogosławił opłatki, którymi podzieliła się cała obecna wspólnota. Następnie dzieci z grupy wokalnej, działającej w KDK „ARKA” ubogaciły licznie zgromadzonych widzów śpiewem kolęd i pastorałek. Miłym akcentem było złożenie życzeń imieninowych pani dyrektor KDK „ARKA” Ewie Sęk i życzeń urodzinowych panu Januszowi Kutyle przez reprezentację ZPiT „Racławice”. Obecni absolwenci dzielili się swoimi przeżyciami, sukcesami i radością z tego, iż ich dzieci stawiają pierwsze kroki w Zespole. Całemu spotkaniu towarzyszyła miła atmosfera, pełna rodzinnego ciepła i wzajemnej radości.


65-lecie Święceń Kapłańskich11 grudnia 2014 r. obchodziliśmy Jubileusz 65 - lecia Święceń Kapłańskich Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wacława Świerzawskiego. Delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej z panią dyrektor dr Ewą Sęk pojechała do Zawichostu, aby Czcigodnemu Solenizantowi złożyć życzenia. Para tancerzy Julia Wójtowicz i Jakub Piekarz w imieniu całej społeczności: dzieci, młodzieży, rodziców i kadry KDK „ARKA” życzyła, aby Chrystus Najwyższy Kapłan obdarzał Księdza Biskupa zdrowiem, nieustannie błogosławił i wynagradzał wieloletni trud prowadzenia Owczarni Chrystusowej, a Matka Kapłanów zawsze otaczała opieką i wypraszała potrzebne Łaski.
Ksiądz Biskup przyjął z rąk dzieci bukiet żywych róż oraz laurkę w postaci koszyczka z 65. różyczkami, które wyrażają wdzięczność i miłość do Pasterza. Z radością w oczach Najdroższy Jubilat pobłogosławił całej wspólnocie Racławickiej „ARKI”.


Mikołajkowe koncertyZespół Pieśni i Tańca „Racławice” w sobotę, 6 grudnia 2014 r., wyjechał w trasę koncertową. W tym dniu Stowarzyszenia, działające we współpracy z Lokalnymi Grupami Działania, zorganizowały spotkania mikołajkowe. Pierwszym miejscem, w którym Zespół koncertował, był Dom Ludowy w Hucie Deręgowskiej, w którym wszystkich zgromadzonych powitała pani Sołtys Małgorzata Grzybowska. Występ bardzo się podobał i został przyjęty ciepło w to grudniowe przedpołudnie. Następnie tancerze udali się do miejscowości Bieliny, gdzie w Szkole Podstawowej, na sali gimnastycznej czekały dzieci wraz z rodzicami, nie tylko na występ Zespołu, ale w szczególności na Świętego Mikołaja. Zespół zaprezentował różne formy taneczne: tańce narodowe kujawiak z oberkiem oraz krakowiak,tańce z regionu lubelskiego i lasowiackiego, rock and rolla, polkę cwałkę oraz tańce białoruskie i rosyjskie. Dominika Sieczka z grupy wokalnej, działającej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im Świętej Jadwigi Królowej, zaśpiewała dwie piosenki. W finale wszystkie grupy wraz z Dominiką wykonały utwór „Kochany Panie Mikołaju”. Bardzo miłym akcentem było przybycie Świętego Mikołaja, który obdarował dzieci i młodzież słodyczami. Pani Dyrektor Barbara Sibiga wyraziła radość iż Zespół po raz kolejny gościł w progach jej szkoły. Trzeci koncert odbył się w Kurzynie. Na sali gimnastycznej gmachu szkolnego oczekiwało bardzo wielu mieszkańców, cała społeczność szkolna, rodziny oraz zaproszeni goście. Zespół zaprezentował przygotowany program na te uroczystości. Panowała bardzo miła atmosfera, wszystkie układy były owacyjnie nagradzane. Cieszymy się, że kilkoro dzieci z Kurzyny, m.in. Wojciech Garbacz, Szymon Barwa, Adam Barwa, Sara Kulińska, Szymon Żywko, Dominika, Natalia, Karina Sieczka, Wiktor Rusinek i Artur Kruk należy do Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”. Pan Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz podziękował tancerzom i kadrze KDK „ARKA” za pracę z dziećmi i młodzieżą i przekazał podziękowania wraz z pozdrowieniami dla pani Dyrektor dr Ewy Sęk.


Święty Mikołaj w ARCE5 grudnia 2014 r. w godzinach popołudniowych do Katolickiego Domu Kultury „ARKA” z workiem pełnym prezentów przyjechał Święty Mikołaj. Oczekując upragnionego Gościa dzieci wraz z rodzicami i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z wielkim przejęciem śpiewały piosenki specjalnie opracowane na powitanie Świętego Mikołaja. Najmłodsze dzieci po przedstawieniu się i odpowiedzi na pytanie, czym się zajmują w KDK „ARKA” na zajęciach, zaprosiły szacownego Gościa do wspólnej zabawy tanecznej „Misie dwa”. Oprócz pełnego prezentów worka Święty Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i dzieliły się dobrem oraz słodyczami z innymi. Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał paczki, a w nich - dla każdego coś dobrego i najnowsze wydanie folderu Zespołu Pieśni i Tańca „Racławie”. Dzieci i młodzież za otrzymane prezenty odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami: „Renifery”, „Świeć nam gwiazdko świeć” i „Hu!, hu!, ha! - nasza zima zła”. Oczekiwana cały rok wizyta Świętego Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości.


Lekcja pokazowa w PSP w Rudniku18.11.2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku n. Sanem miała miejsce lekcja pokazowa z tańca ludowego, która odbyła się w ramach projektu „Organizowanie warsztatów z tańca ludowego oraz przeprowadzenie działań organizacyjno - promocyjnych ZPiT „Racławice” współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rolny„. Projekt ten zrealizował Katolicki Dom Kultury „ARKA” w Racławicach. Dzięki tym działaniom 22 dzieci z tej szkoły mogły uczestniczyć przez 2 miesiące w zajęciach tanecznych, których tematyką były tańce polskie. Zajęcia nasze cieszyły się dużym powodzeniem, widzimy wielką potrzebę wśród dzieci i młodzieży do organizowania programów z zakresu edukacji folklorystycznej.
Lekcja pokazowa dedykowana była dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Dzieci z radością i dumą zaprezentowały swoje umiejętności, a duża część z nich zadeklarowała chęć uczestnictwa w Zespole Pieśni i Tańca „Racławice”. Serdecznie dziękujemy Pani Lucynie Pizun - Dyrektorowi PSP nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku n.Sanem za ciepłe przyjęcie i duże zaangażowanie w realizację naszego projektu.


We wtorek, 11 listopada w Nisku odbyły się uroczystości związane z 96. Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tradycyjnie obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w Sanktuarium św. Józefa w Nisku. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed Tablicą Katyńską i w uroczystym przemarszu przeszły na plac Wolności. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Julian Ozimek, a liczne delegacje, m.in. Policji, Jednostki Wojskowej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, ZHP, szkół, przedszkoli i Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach złożyły wieńce i kwiaty przed Pomnikiem Wolności.


Koncert w BielinachW dniu 19 października 2014 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zatańczył koncert na zaproszenie pani Barbary Sibigi dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach. Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej Zespół promował polskie tańce regionalne i narodowe. Grupa II przedstawiła inscenizację taneczną pt. „Na Krakowskim Rynku” w nowo uszytych strojach w ramach projektu „Zakup elementów strojów ludowych i nagranie suity opoczyńskiej współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie„. Grupa III zaprezentowała nowe elementy strojów lubelskich w suicie pieśni, zabaw i tańców lubelskich. Grupa IV zatańczyła kujawiak z oberkiem. Dominika z grupy wokalnej działającej w Katolickim Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w stroju lasowiackim zaśpiewała dwie piosenki. W drugiej części Zespół przestawił publiczności tańce innych narodów, polkę białoruską i tańce rosyjskie.
Realizacja zamówienia uzupełnienia elementów kostiumowych wzbogaciła garderobę Zespołu oraz ułatwi promocję kultury polskiej zgodnie z zapisami etnograficznymi.
prom

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Operacja współfinansowana ze Środków Unii Europejskiej w ramach osi
4 Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

J.E.Ks.Bp Wacław Świerzawski28 września 2014 r. delegacja Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” na czele z Panią Dyrektor Ewą Sęk udała się do Zawichostu, by uczcić uroczystość imieninową Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wacława Świerzawskiego. Młodzież wraz życzeniami zdrowia, błogosławieństwa Bożego oraz wszelkich łask płynących od Boga przez wstawiennictwo Maryi przekazała bukiet róż i laurkę od społeczności KDK „ARKA”. Otaczamy stale modlitwą Ks. Biskupa Wacława Świerzawskiego Założyciela Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach.


70 lat Liceum OgólnokstałcącegoW dniu 27 września 2014 r. grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” Katolickiego Domu Kultury „ARKA” uświetniła uroczystości 70. lecia powstania Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem. Obchody rozpoczęła Msza Święta, po której wszyscy uczestnicy przeszli do szacownej Alma Mater, gdzie przed budynkiem spotkanie po latach zostało utrwalone na wspólnej fotografii. Następnie w auli szkoły Pani Dyrektor Joanna Chowaniec powitała wszystkich przybyłych gości. Po odczytaniu listów gratulacyjnych Zespól „Racławice” rozpoczął część artystyczną dostojnym polonezem i siarczystym mazurem. Dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie, dołączając się do gratulacji i życzeń, by kolejne lata były pasmem sukcesów rudnickiego liceum.


Dni MłodychMłodzież z grupy reprezentacyjnej Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” z Katolickiego Domu Kultury „ARKA” im. Świętej Jadwigi Królowej w Racławicach w dniach 19 - 21 września 2014 r. brała udział w XVII Diecezjalnych Dniach Młodych, zorganizowanych w Sandomierzu.
Nasza młodzież mieszkała w szkole i skupiała się w Kościele Podwyższenia Krzyża, gdzie na pierwszym spotkaniu zawiązała wspólnoty i uczestniczyła w Nabożeństwie Adoracji Krzyża. Następnie przeszli ulicami Sandomierza, modląc się podczas Nabożeństwa Drogi Krzyżowej docierając do Rynku, na którym powitał przybyłych Ksiądz Biskup Edward Frankowski i Burmistrz Miasta Sandomierza pan Jerzy Borowski. Wieczór zakończył się Apelem Jasnogórskim, po którym Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa. W sobotę, młodzież brała czynny udział w spotkaniach z animatorami, m.in. z misjonarzami z Brazylii, a następnie na Placu Papieskim tańcem i śpiewem uwielbiali Pana. Wieczorem na Rynku Sandomierskim miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Trzeci dzień rozpoczął się od modlitwy różańcowej, po której odbyły się spotkania formacyjne. W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza Święta podsumowująca Spotkanie Młodych w Sandomierzu. Wspólnej modlitwie przewodniczył Ksiądz Biskup Edward Frankowski. Dziękując młodzieży za ich trzydniową obecność i żarliwą modlitwę Ksiądz Biskup podkreślił wartość świadectwa o przynależności do Chrystusa, jakie młodzi ludzie dają każdego dnia. Młodzież z „ARKI” po powrocie dzieliła się wrażeniami i przeżyciami, szczególnie radością przeżywaną we wspólnocie, zaangażowaniem w budowanie Kościoła i dawaniem świadectwa wiary.


Warsztaty taneczneW czwartek 18.09.2014 r. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” koncertował w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku n.Sanem. Koncert nasz zainaugurował warsztaty taneczne, jakie Kadra KDK „ARKA” przeprowadzi z dziećmi i młodzieżą uczącą się w tej szkole. Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” zaprezentował bogaty program folklorystyczny, który z dużym entuzjazmem został przyjęty przez zgromadzoną widownię (dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami). Widownia zachwyciła się dostojnym polonezem i siarczystym mazurem, kolorowym krakowiakiem i skocznym oberkiem, a także tańcami rzeszowskimi i lasowiackimi. Koncert był tym atrakcyjniejszy dla uczniów, iż wszyscy mogli brać udział w nauce tańców i piosenek z regionu lasowiackiego. Dzieci ze szkoły bardzo chętnie uczestniczyły w tych zajęciach, z dużym zaangażowaniem poznając folklor polski. Wszyscy deklarowali, że w takich zajęciach brali udział po raz pierwszy, a dla zdecydowanej większości było to pierwsze spotkanie z folklorem. Tym bardziej nas cieszy, że duża grupa zadeklarowała uczestnictwo w warsztatach tanecznych.
Koncert odbył się w ramach realizacji operacji „Organizacja warsztatów z tańca ludowego oraz przeprowadzenie działań organizacyjno - promocyjnych ZPiT „Racławice”, współfinansowanej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie ze Środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013”.prom


Inauguracja Roku ArtystycznegoTradycyjnie, 1 września 2014 r. w Katolickim Domu Kultury „ARKA” zainaugurowano Rok Artystyczny 2014/ 2015. Towarzystwo Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice” zorganizowało spotkanie z mnóstwem atrakcji, połączonych z grami i zabawami z grupą „Trio z Rio”, malowaniem twarzy i zapisami chętnych do Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, do Grupy Wokalnej i na zajęcia Koła Garncarskiego. Sala kameralna KDK „ARKA” tego popołudnia rozbrzmiewała muzyką, śpiewem i śmiechem dzieci, które licznie przybyły wraz z rodzicami i bardzo aktywnie uczestniczyły we wszystkich zabawach.


logo opokaWszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Katolicki Dom Kultury Arka